Nikolā Burjo grāmata Attiecību estētika

 

 
 

Nikolā Burjo grāmata Attiecību estētika

Laikmetīgās mākslas centrs (LMC) novembrī laiž klajā Tulkojumu sērijas jauno izdevumu – Nikolā Burjo (Nicolas Bourriaud) grāmatas „Attiecību estētika” (Esthetique relationnelle) tulkojumu latviešu valodā.

Nikolā Burjo (1965) ir franču kurators un mākslas kritiķis, žurnāla Documents sur l`art dibinātājs un direktors (1999 – 2006), viens no Maskavas biennāles kuratoriem 2007. gadā un šogad notikušās 4. Teita triennāles kurators Londonā. Britu izdevums Art Review Burjo nupat ierindojis starp 2009. gada simts pasaules ietekmīgākajām mākslas personībām.

„Attiecību estētika”, kas oriģināli izdota 1998. gadā, iepazīstina ar zīmīgām tendencēm un pārmaiņām mūsdienu mākslā, analizējot tās saistībā ar laikmeta sociālajām norisēm. Turklāt šis darbs ir bijis nozīmīgs izejas punkts tai Eiropas mākslinieku paaudzei, kas aktīvu darbību sāka 1990. gados. Arī Latvijas mediju mākslas apskatos un mākslinieku darbu teorētiskajos pamatojumos „Attiecību estētika” ir bieži citēts darbs.

Grāmatā autors apraksta laikmetīgās mākslas formas, kas attīstījušās kopš 20. gs. 90. gadiem – minētās tendences arī paskaidro grāmatas nosaukumu – proti, laikmetīgajā mākslā parādās tādas formas kā satikšanās, spēles un citas, kas vērstas uz cilvēku kopības saišu izveidošanu un dažādošanu. Attiecību mākslas ietvaros mākslas darbs veido vidi, kurā cilvēki var satikties un sadarboties radoši, distancējoties no ikdienas dzīves orientācijas un patērētāju attieksmes pret vidi. Burjo grāmata ir viens no pirmajiem darbiem, kurā analizēta deviņdesmito gadu māksla, un viņa piedāvāto attiecību mākslas un attiecību estētikas jēdzienu tagad izmanto daudzi mākslas kritiķi.

Grāmatu no franču valodas tulkoja Ieva Lapinska, zinātnisko redakciju veica Ieva Astahovska, literāro redakciju – Dens Dimiņš, projekta koordinatore - Elīna Hermansone.

"Attiecību estētiku" var iegādāties LMC, Alberta ielā 13 un "Satori" grāmatnīcā, Lāčplēša ielā 31.

Nākamā grāmata, ko izdosim Tulkojumu sērijas ietvaros, būs 2009. gada februārī Francijā iznākusī Rolāna Barta (Roland Barthes) "Sēru dienasgrāmata" (Journal de Deuil).

Atbalsts: Valsts Kultūrkapitāla fonds, Francijas Kultūras centrs Rīgā, „Delfi”, „Satori”, „Kultūras Forums”, „Fotokvartāls”, „Rīgas Laiks”.

 
    
© 2001-2010 LMC      developed by: ernests karlsons