Tāļa Tisenkopfa lekcija "Kāpjošā un krītošā kolektivitāte. Jaunais privātums"   2010-01-21 00:00:00

 
 

Laikmetīgās mākslas centrs aicina ceturtdien, 21.janvārī pulksten 18.00 apmeklēt Tāļa Tisenkopfa lekciju „Kāpjošā un krītošā kolektivitāte. Jaunais privātums”.

 

„Manas lekcijas pamatdoma ir iztirzāt pašreizējo laikmeta brīdi no kolektivitātes un individualitātes pašizjūtas viedokļa - kā šīs sabiedriskā veseluma puses ierauga sevi, izjūt un rīkojas šībrīža panīkuma pārņemtajā Latvijā. Vai mēs pārāk neizslīdam ārpus kolektivitātes robežām un nenoslēpjamies iedomātos vai iluzoros individualitātes patvērumos, no kuriem vairs nebūs izejas? Kā atmodināt kolektivitāti, lai no jauna nebūtu tajā jāviļas, un padzirdīt individualitāti, lai tā nenosmacētu kopības garu? Šie jautājumi lekcijā tiks konceptualizēti traumas, patvēruma un vilšanās jēdzienu ietvaros, kas tomēr atstāj vietu sociālas iztēles, organizācijas un atbildības jēdzieniem.

 

Kultūra šobrīd ir viena no lielākajām cietējām sava publiskā rakstura dēļ, un publiskā sfēra krīzes laikā sarūk visstraujāk. Skolotāji, ārsti, aktieri. Kultūra, kura bijusi pašradīšanas zīme un eskeipisma forma visā pašreizējo paaudžu dzīves laikā kļūst par reāli izraidīto. Tā vairs nav spēle ar brīvību un pretošanās tērpa pielaikošana, bet joma, kura zaudē utilitāru derīgumu paša dzīvei. Kāds tagad ir kultūras saturs un nozīme sabiedrībā?”

 

Tālis Tisenkopfs ir Latvijas Universitātes socioloģijas profesors, publicistikas un eseju autors, piedalījies daudzos Eiropas Savienības pētījumos par lauku un reģionālo attīstību. Tie arvien pierāda zināmu sistēmisku ekonomikas, sabiedrības un politikas vājumu centrālajā un austrumu Eiropā. Kāpēc tas tā notiek? No kurienes ceļas šis vājums un krīžu dziļums, īpaši Baltijas reģionā?

  
    
© 2001-2010 LMC      developed by: ernests karlsons