Paziņoti „Swedbank” mākslas balvas 2009 kandidāti   2009-06-01 00:00:00

 
 

„Swedbank” un Igaunijas mākslas muzejs KUMU šodien paziņojis 5 „Swedbank” mākslas balvas kandidātus. Tie ir: Voldemārs Johansons (Latvija), Tonis Saadoja (Igaunija), Jonas Gasiunas (Lietuva), Viktors Alimpijevs (Krievija) un Magnuss Vallins (Zviedrija).

 

Voldemārs Johansons (1980) „Swedbank” laikmetīgās mākslas balvai tika izvirzīts par personālizstādi „Varavīksne tumsas valstībā” (Karosta, 2009) un projektu „Gaisa straumes”, kas eksponētas Rīgā, Liepājā un Dortmundē (2007–2008).

 

Voldemāra Johansona darbi, ko skatītāji iepazīst kā eksperimentālas ūdens, gaismas un skaņas instalācijas un performances, ir balstīti mākslas un zinātnes sinerģijā. Mākslinieks izmanto datus no dabas un atmosfēras parādībām – vēja stipruma, elektromagnētisko viļņu spektra u.tml. –, tos pētot, apstrādājot un atspoguļojot vizuālā un skaniskā pieredzē, kas skatītājiem paver jaunas estētiskās uztveres robežas. Kritiķi izceļ mākslinieka spēju komplicētās fizikas un tehnoloģiju zināšanas pārraidīt vizuāli efektīvās un citas maņas iesaistošās fascinējošās izpausmēs.

Mākslinieks studējis Hāgas Sonoloģijas institūtā, piedalījies ar mediju un skaņu mākslu saistītos projektos, kā arī bijis vairāku teātra izrāžu skaņu un mūzikas režisors. 2008. gadā Padomju okupācijas upuru piemiņas memoriāla metu konkursā Voldemāra Johansona kopā ar mākslinieku Kristapu Ģelzi un arhitekti Ilzi Miķelsoni veidotais projekts „Vēstures taktīla” ieguva pirmo vietu. 2009.gadā mākslinieks kā pētnieks piedalās Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūta projektā „Mākslu un datorzinātnes mijiedarbes pētījumi”, skatot Haosa teorijas pielietojumu mūzikā.

 

Katru kandidātu izvēlējās attiecīgās valsts ekspertu žūrija. Latvijā tās sastāvā bija Latvijas mākslas akadēmijas profesors Eduards Kļaviņš, izdevniecības „Neputns” galvenā redaktore Laima Slava, kritiķe un žurnāla „Fotokvartāls” galvenā redaktore Alise Tīfentāle, kritiķe Anda Kļaviņa, Laikmetīgās mākslas centra direktore Solvita Krese, un šī centra speciāliste Ieva Astahovska. 

„Swedbank” laikmetīgās mākslas balvai no Latvijas nominēti tika arī Kristīne Alksne, Jānis Avotiņš, Andris Eglītis, Ieva Epnere, Romans Korovins, Leonards Laganovskis un Krišs Salmanis.

 

„Swedbank” mākslas balva tiek piešķirta laikmetīgās mākslas pārstāvim, darbos vērtējot inovāciju un uztveramību plašā kultūras telpā. Laureāts saņem naudas balvu 10 000 eiro vērtībā.

 

 „Swedbank’’ laikmetīgās mākslas balva ir izveidota 2000. gadā; kopš pagājušā gada kopā ar latviešu, lietuviešu un igauņu māksliniekiem uz to pretendē arī Zviedrijas un Krievijas pārstāvji. 2004. gadā balvu saņēma latviešu mākslinieks Gints Gabrāns, savukārt pērn – Miks Mitrēvics.

Šī gada beigās visu kandidātu izstāde un apbalvošanas ceremonija notiks Rīgas Mākslas telpā.

 

Informācija: www.swedbank.ee/artaward

  
    
© 2001-2010 LMC      developed by: ernests karlsons